Інструкція для правильного використання небулайзера

У зв'язку з захворюваннями нижніх і верхніх дихальних шляхів, що почастішали, домашні інгаляції стають все більш популярними. Ця процедура ефективно позбавляє застуди, захворювань дихальної системи, інфекцій та алергії, проста у виконанні і 100% безпечна, якщо проводити її за допомогою небулайзера, дотримуючись правил його експлуатації
Як користуватися неьулайзером

Небулайзер: що це?

Це інгалятор для введення суспензійних препаратів - невеликий контейнер, завданням якого є переведення розчину або суспензії препарату в аерозоль за допомогою стисненого повітря або ультразвуку.

Використання небулайзера дає багато переваг:

 • доставка препарату здійснюється безпосередньо до місця його дії;
 • мінімізація виникнення системних побічних ефектів;
 • економна витрата розчину за рахунок досягнення високих концентрацій у місці дії;
 • ефективна доставка ліків за рахунок великої поверхні всмоктування та високої альвеолярної проникності;
 • можливість індивідуального підбору дози під конкретного пацієнта (ампули з препаратом мають ємність 1 або 2 мл, необхідну дозу легко відміряти);
 • простість виконання та можливість поєднання декількох різних препаратів в одній інгаляції.

Алгоритм роботи з небулайзером:

 1. Відміряти дозу препарату, залити його в небулайзер, надіти маску та вдихати доти, доки не закінчиться розчин у контейнері небулайзера;
 2. не потрібно узгоджувати вдих і видих, достатньо вільно дихати через маску або мундштук;
 3. після використання небулайзера вимийте та висушіть маску та ємність, в яку було перелито ліки

Особливості застосування небулайзера у дітей

Як робити інгаляції маленьким дітям небулайзером

Медикаментозні інгаляції у дітей слід проводити лише після консультації з педіатром.

 • Інгаляції небулайзером не можна робити відразу після їжі (не менше ніж через годину після або за годину до неї).
 • Перед виконанням процедури потрібно очистити ніс дитини від залишків слизу та допомогти йому прийняти зручне становище. Підліткам краще робити інгаляції сидячи, дітям молодшого віку – напівсидячи).
 • Налийте в небулайзер кількість розчину, призначену лікарем, і піднесіть маску впритул до обличчя дитини. Найкраще, якщо дитина навчиться користуватися мундштуком якомога раніше, тому що це дозволить більшій кількості ліків потрапити в легені.
 • Дихати парою потрібно 10-15 хвилин.
 • Після інгаляції дуже важливо вмити дитині обличчя та прополоскати рот водою, щоб зменшити можливі побічні ефекти ліків.
 • Далі дитину слід поплескати по спині, щоб полегшити видалення розрідженого секрету.

Особливості застосування небулайзера у дорослих

як робити інгаляції небулайзером дорослим
 1. Ретельно вимийте та висушіть руки.
 2. З'єднайте всі частини інгалятора згідно з інструкцією та підключіть пристрій до джерела живлення.
 3. Виміряйте дозу препарату. Використовуйте найменшу кількість рідини, необхідну для правильної роботи приладу. Якщо призначена доза засобу менша, її слід розвести фізіологічним розчином (спочатку додають фізіологічний розчин, а потім препарат у пропорціях 1:2).
 4. Сядьте зручно у вертикальному положенні. Увімкніть небулайзер.
 5. Якщо ви використовуєте мундштук, дихайте ротом, а не носом. Якщо ви використовуєте маску, пам'ятайте, що вона повинна дуже щільно прилягати до обличчя.
 6. Продовжуйте інгаляції до тих пір, поки не побачите бульбашки в контейнері небулайзера - отже, ліки закінчуються. Струсіть контейнер, щоб усі краплі стікали на дно контейнера. Коли ви знову почуєте булькання, розпилення завершено. Розпорошення зазвичай займає 5-10 хвилин. Булькання характерне тільки для пневматичних поршневих інгаляторів.
 7. Вимкніть небулайзер. Вимийте контейнер для розчину, маску або мундштук і дайте висохнути. Не слід промивати шланг. Ультразвукові та мембранні небулайзери делікатніші, ніж пневматичні, їх легко пошкодити.
 8. Після небулайзера зі стероїдами, щоб уникнути виникнення грибкової інфекції слідпрополоскати рот. Під час використання маски також вмивайтеся, щоб уникнути подразнення.
Використання ромашки в небулайзері

На ефективність інгаляції впливає розмір дисперсних частинок, які отримують з небулайзера. Чим він менший розмір, тим більше у них шансів досягти нижніх відділів бронхіального дерева, надаючи тим самим ефективнішу терапевтичну дію. Частинки діаметром 1-2 мкм досягають альвеолу, тому це оптимальний рівень дисперсії, який ми очікуємо від даного небулайзера. Найбільші частки (2-10 мкм) досягають лише бронхів і трахеї, а найбільші (20-100 мкм) затримуються в роті, носі та горлі.

Особливу увагу слід приділити правильному диханню та при вдиху дотримуватися таких рекомендацій:

 • Тримати спину прямо, щоб не блокувати потік аерозолю в дихальні шляхи.
 • Максимально розслабте м'язи живота та всього тіла.
 • Одяг не повинен бути тісним або незручним.
 • Не можна відволікати себе читанням книг, серфінгом в інтернеті або переглядом телевізора.

Правила догляду за небулайзером

Якщо вдома інгалятором користуються кілька людей, кожній людині потрібен окремий набір для інгаляцій (трубка, маска, контейнер для небулайзера).

Після кожної інгаляції ретельно промивайте небулайзер та дезінфікуйте маску, мундштук та трубку. Замінюйте повітряний фільтр у пристрої кожні 6 місяців, а з'єднувальний шланг, маски та мундштук - 1 раз на рік.

З чим робити інгаляції за допомогою небулайзера

 • Імуностимулятори. Часто використовується інтерферон. Для приготування суміші інгаляційної суміші ампули змішують в ємності небулайзера з 3 мл фізіологічного розчину. Потрібно 2 сеанси по 5-15 хвилин на день. Якщо виділення з носа мають вірусний характер, підійде деринат, який змішують із фізіологічним розчином у однаковій кількості – по 2 мл.
 • Солі та основи. Найбільш поширена інгаляція через небулайзер з використанням чистого фізіологічного розчину. Добре впливає на слизову оболонку та вдихання парів Боржомі, що покращує відходження слизу, усуває відчуття сухості слизової оболонки.
 • Готові лікувальні настоянки. Тонзилгон у поєднанні з фізіологічним розчином у співвідношенні 1:2. Для зміцнення місцевого імунітету хлорофіліпт з фізрозчином у співвідношенні 1:10, ротокан, календула та прополіс у пропорції 1:4. На один сеанс достатньо 2-3 мл суміші.
 • Антисептик. Нерозбавлений фурацилін - 4 мл розчину на один сеанс.
 • Муколітики. Флуімуцил, лазолван, ацетилцистеїн ефективні, якщо виділення з носа розвинулися на фоні застуди та супроводжуються кашлем.
Категорично заборонено:
 • без консультації лікаря комбінувати різні препарати та створювати свій рецепт розчину. Це може призвести до важких отруєнь та судом;
 • заливати розчини з подрібненими таблетками, трав'яними відварами, маслянистими рідинами, які забивають розпилювальну систему небулайзера;
 • застосовувати судинозвужувальні краплі, особливо з ментолом та екаліптом. При інгаляції вони можуть порушити кровотік легеневої тканини;
 • використовувати ефірні олії. Після захоплення імунними клітинами стають джерелом набряків та запалень.

Інгаляції небулайзером у нежиті

Інгаляції При нежиті небулайзером піносолом

При закупорці носових пазух або утрудненому диханні сольові інгаляції за допомогою небулайзера очищають потік повітря, зволожують слизові оболонки носа та придаткових пазух. Цю процедуру добре робити увечері.

Інгаляції при бронхіті та сухому кашлі

Інгаляції При бронхіті та сухому кашлі небулайзером лазолван

При сухому кашлі можна використовувати фізіологічний розчин або препарати з додаванням гіалуронової кислоти, які добре зволожують слизову оболонку. Вони також корисні при ларингіті.

Коли кашель переходить на вологий, необхідно розрідження виділень у дихальних шляхах та їх евакуація. В іншому випадку може виникнути бронхіт або пневмонія. Підійдуть препарати від вологого кашлю в рідкій формі, призначені для небулайзера, їх повинен призначити лікар або гіпертонічний розчин натрію хлориду. потрапляючи в дихальні шляхи, він розріджує залишковий секрет, знижує його в'язкість, полегшує евакуацію та стимулює кашльовий рефлекс для більш ефективного очищення.

Інгаляції небулайзером при гаймориті

Інгаляція небулайзером при гаймориті

Застосування небулайзера при гаймориті дозволяє знизити активність симптоматики, покращити прохідність носових шляхів та прискорити процес лікування.

Крім сольового розчину, при гаймориті використовується рідка форма Декасана,

Мірамістина, Лекроліна, Фліксотіда, Ротокана та Малавіта.

Чи можна робити інгаляції при температурі?

Інгаляція при температурі

Лікарі не рекомендують використовувати небулайзер за підвищеної температури тіла (понад 37,7 °С). Виняток - у разі наявності гострих симптомів застуди або болю у грудях.

Інгаляції небулайзером під час астми

Як користуватися небудайзером при астмі

Перевагами інгаляційних процедур з використанням небулайзера при астмі:

 • лікарська речовина потрапляє у найкоротші терміни саме у бронхи. Це захищає внутрішні органи від появи побічних ефектів;
 • більша кількість розчину потрапляє на уражену зону. При прийомі іншими способами препарати спочатку надходять у кров, а потім і область ураження. Це значно зменшує концентрацію діючої речовини на запаленій ділянці, що призводить до зниження ефективності лікування.
 • вплив аерозолю на запалені бронхи триває довше, оскільки лікарський засіб зберігається в них триваліший час;
 • при використанні небулайзера для інгаляційних процедур можна швидко зняти напад кашлю як у домашніх умовах, так і перебуваючи в дорозі;
 • завдяки конструктивним особливостям небулайзера не потрібно контролювати виконання вдихів та видихів, а просто дихати, дотримуючись звичайного ритму.

Для інгаляцій при астмі застосовуються бронходилататори - препарати, що розширюють бронхи, - беродуал, вентолін (небутамол), беротек.

Як зробити інгаляцію без небулайзера

Інгаляції проводять не раніше ніж через 1-1,5 години після їди та фізичного навантаження. Для цього потрібно закип'ятити воду в каструлі, додати туди розчин кімнатної температури і дихати, накрившись рушником або одягнувши маску.

При захворюваннях носа, приносових пазух і носоглотки вдих і видих інгаляцію необхідно робити через ніс протягом 3-5 хвилин. При хворобах глотки, гортані, трахеї та бронхів – через рот, дихати глибоко та рівно. Після процедури потрібно обов'язково прополоскати рота і вмитися.