Інгаляції при вологому кашлі у дітей та дорослих: як правильно робити

Кашель - природний рефлекс організму, викликаний тим, що вії, які щільно покривають бронхи, відчуваються як стороннє тіло. Одноразові рефлекси є природними, але хронічний кашель може вказувати на розвиток захворювання.
Інгаляції при мокрому кашлі

Чи можна інгаляції при кашлі?

У кожної людини є два види кашлю. Вологий - супроводжується відходженням та відхаркуванням виділень, які здебільшого мають жовтий колір. Його поява означає, що організм взявся за боротьбу з інфекцією та дихальні шляхи очистилися. Сухий кашель завдає більше клопоту, тому що викликає напади ядухи. Такий кашель стомливіший, при ньому ми не відхаркуємо ніяких виділень. Обидва типи кашлю можуть виникати під час інфекції. Інгаляція – це терапевтична процедура, яка використовується при інфекціях верхніх дихальних шляхів у немовлят, старших дітей, дорослих людей. Її суть полягає у вдиханні парів, аерозолів або фармацевтичних розчинів.

Завдяки тому, що водяна пара або інші молекули газу швидко досягають відповідних відділів дихальної системи, полегшення при неприємних нездужаннях відчувається практично відразу. Цей метод був відомий ще в Стародавній Індії, Єгипті та Китаї. Лікування кашлю інгаляції може стати відмінною альтернативою сиропам і таблеткам або просто допомогти їм швидше подіяти. Вони допоможуть вивести виділення, що накопичуються в дихальних шляхах, розріджуючи їх.

Переваги інгаляцій при вологому кашлі

Регулярно проведені інгаляції сприяють виведенню виділень з дихальних шляхів, а також зволоженню слизової оболонки горла. Це позбавляє від захриплості, сухості та інших подразнень. Вологий кашель після інгаляцій стає сухим та менш тривалим. Завдяки неінвазивному характеру інгаляції від кашлю можна застосовувати у дітей, вагітних жінок та людей похилого віку. Інгаляційне введення дозволяє приймати вищі дози речовини за рахунок меншого всмоктування в кровотік. Це запобігає виникненню побічних ефектів та забезпечує пряму дію препарату на органи дихання, значно прискорюючи появу терапевтичного ефекту.

Розчини для небулайзера при вологому кашлі

Оскільки вологий кашель - наслідок бактеріальних та деяких вірусних інфекцій, що тривають, він може виникати при астмі або хронічній обструктивній хворобі легень. Мокрота, що виділяється з дихальних шляхів, буває різного забарвлення та щільності.

При вологому кашлі лікарі найчастіше призначають інгаляції з:

 • Евкаліптовою олією. Евкаліптол, цинеол і пінен, що містяться в ньому, мають розріджуючий і відхаркувальний ефекти. Воно має протизапальні та антиоксидантні властивості;
 • Маслом чебрецю провокує рух війчастого епітелію верхніх дихальних шляхів і розріджує секрет. Це полегшує відхаркування слизу. Завдяки вмісту фенолів воно має бактерицидну та фунгіцидну дію;
 • Ялицева олія має відхаркувальну, антибактеріальну та противірусну дію;
 • Олія м'яти перцевої завдяки вмісту ментолу, цинеолу та пінену має відхаркувальну, дезінфікуючу та протизапальну дію. Розріджує виділення у дихальних шляхах;
 • Фізіологічний розчин 0,9% хлориду натрію сприяє розрідженню секрету та легшому його виведенню при кашлі;

Гіалуронова кислота заспокоює при бронхіальній спастичності, полегшує симптоми алергічних реакцій з боку дихальної системи та полегшення розрідження та відхаркування залишкового слизу. Але ефірні олії чи настої рослин не можна заливати в небулайзер у чистому вигляді. Його завдання - розщепити з'єднання на дрібні частки. Це сприяє їх проникненню в альвеоли і може призвести до бронхоспазму. Тому рослинні олії слід комбінувати з фармацевтичними препаратами. Їхнє дозування, тривалість сеансів та курсу лікування визначає лікар залежно від стану пацієнта.

Показання для інгаляції при мокрому кашлі

Алгоритм процедури в небулайзері

 • 1. Людина повинна прийняти сидяче становище. Якщо це неможливо, слід провести інгаляцію, щоб не пролитиь вміст небулайзера. Для інгаляції лежачи також необхідно звернути увагу на довжину кабелю живлення та шланга, що з'єднує компресор з небулайзером.
 • 2. Перед застосуванням небулайзер необхідно переконатися, що всі частини інгалятора чисті. Кількість ліків, призначених лікарем, слід залити в ємність.
 • 3. Підготовлений небулайзер слід з'єднати з одного боку шлангом, що подає стиснене повітря до компресора, а з іншого боку - приєднати маску або мундштук. Важливо, щоб маска щільно прилягала до обличчя, закривала рота та носа.
 • 4. Увімкніть пристрій. Ліки в процесі розпилення перетворюється з рідкої форми на пару. При першому вдиханні можна відчути біль у горлі. Щоб звикнути, починайте вдихати на повільніших обертах, роблячи глибокі вдихи через рот. На піку вдиху можна ненадовго затримати подих.
 • 5. Вдих вважається завершеним, коли пара препарату, що розпилюється, більше не видно. Після інгаляції потрібно вмити обличчя та, якщо можливо, прополоскати рот водою. У випадку з дітьми після вдиху варто поплескати дитину рукою по спині. Дитина повинна лежати у нас на колінах животом, голова трохи нижче за попу. Поплескування слід починати з нижньої частини спини до голови.
Інгаляції при вологому кашлі

Після інгаляції слідує:

 • Від'єднати слухавку;
 • Вимити небулайзер, маску та мундштук теплою водою, висушити та зберігати в чохлі;
 • Інгалятор оснащений фільтром, який очищає повітря, що всмоктується компресором, від домішок. Від нього залежить вплив на ефективність та дієвість розпилення. Цей фільтр слід замінювати відповідно до його чистоти та інструкцій виробника;
 • Пристрої, які використовуються для домашнього лікування тільки однією людиною, мають бути хімічно стерилізовані. Стерилізацію слід проводити кожні 2 тижні та після кожного інфекційного захворювання.

Тривалість та частота лікування

Тривалість інгаляції залежить від кількості призначених ліків та типу небулайзера. Середній час вдиху становить 10 хвилин.

Інгаляції в домашніх умовах без небулайзера

Традиційні парові інгаляції можна виконувати за допомогою фізіологічного або сольового розчину.

Потрібні:

 • Невелика ємність
 • Гаряча вода
 • Розчин
 • Рушник
 • Наповніть миску гарячою водою та сольовим розчином. Нахиліться над нею, накривши голову рушником (щоб пара не надто швидко йшла убік). Спокійно вдихайте пари протягом кількох хвилин. Такі інгаляції можна повторювати двічі-тричі на день.

Особливості лікування інгаляціями у дітей та дорослих

У дітей віком від 1 року

При вологому кашлі можна використовувати суміш ефірних олій та трав. Набагато найкращим рішенням буде використання небулайзера, а не миски з гарячою водою. Речовина надходить у проблемний ділянку, тобто. у легені та бронхи. Тривалість інгаляції в дітей віком має бути довше 10 хвилин. Доза менша, ніж у дорослих.

У дорослих

Інгаляції проводять при вологому кашлі, полегшуючи відхаркування. Вони корисні для алергіків, які не переносять сезон пилку навесні та влітку, а також у сезон підвищеного ризику застудних захворювань.

Інгаляції дітям до року

У немовлят організм сприйнятливий до впливу зовнішніх факторів і чутливий до багатьох речовин. Вони для інгаляцій в небулайзері доцільно використовувати сольовий розчин безпечний. Він не має побічних ефектів. Має зволожуючі властивості, тому запобігає пересиханню слизової оболонки. Він підтримує відхаркування та знімає біль. У дітей до 1 року інгаляція має тривати не більше 5 хвилин. Потрібно перевірити, наскільки гучно працює пристрій. Діти погано переносять незнайомі звуки, якщо вони гучні. Інгалятор для дітей повинен мати рівень шуму близько 30-40 дБ.

Інгаляції при вологому кашлі

Протипоказання та побічні ефекти

Інгаляційна терапія протипоказана при:

 • Алергії на сполуки, що містяться у водяній парі;
 • Туберкульоз;
 • Гнійній ангіні;
 • Найморите;
 • Висока температура;
 • Респіраторна кровотеча;
 • Хронічний респіраторний біль при онкозахворюваннях;
 • Болі в бронхах та бронхіальній астмі;
 • Серцева недостатність.

Оскільки при вдиханні через небулайзер частина препарату осідає у верхніх дихальних шляхах, включаючи ротову порожнину, носону порожнину і горло, то можливо метушні наступних побічних ефектів:

 • Кандидоз слизової оболонки порожнини рота - мікоз, що іноді розвивається в результаті застосування стероїдів або антибіотиків, проявляється як білий наліт на губах та слизовій оболонці порожнини рота, відчуття печіння та виразка слизової оболонки порожнини рота;
 • Осиплість голосу та роздратування горла;
 • Сухість у роті;
 • Запалення слизової оболонки ротової порожнини;
 • Зміна кольору зубів та карієс (деякі ліки можуть послабити зубну емаль);
 • Порушення смакових відчуттів.

Тому після традиційної інгаляції чи небулайзера завжди потрібно прополоскати рот водою та бажано почистити зуби.

Що робити, якщо після інгаляції кашель посилився?

Посилення кашлю після інгаляції у небулайзері можливе при неправильному виборі препарату. При вологому кашлі не слід приймати ліки від сухого та непродуктивного кашлю. Індивідуальна непереносимість компонентів розчину, неправильне дозування, недотримання послідовності прийому ліків можуть спровокувати погіршення самопочуття.

Якщо після інгаляції кашель посилився, рекомендується протягом деякого часу спостерігати за тривалістю, частотою та характерними особливостями нападів кашлю. За відсутності підвищеної температури та задухи процес спостереження може тривати кілька днів. Часто проблема проходить сама собою. Якщо ситуація виходить з-під контролю, а стан погіршується, слід звернутися до лікаря. Після огляду лікар призначить інший препарат або зменшить дозування. У будь-якому випадку від самолікування краще відмовитись.

Підсумки

Небулайзери, що використовуються для інгаляцій, - це більш приємний, швидкий та ефективний спосіб доставки лікарських речовин безпосередньо у легені та бронхи. Дуже важливо дотримуватися дозування та схеми лікування. У разі погіршення стану рекомендується звернутися за повторною консультацією до лікаря.