Метрогіл - антибактеріальний препарат, активною речовиною якого є метронідазол. Він випускається під різними торговими назвами – у вигляді гелю, у формі таблеток та ін'єкційного розчину. З недавніх пір розчин метрогілу почали використовувати для інгаляцій, що виявилося дуже ефективним при простудних захворюваннях.
Препарат Метрогіл – розчин для інгаляцій

1. Навіщо призначають інгаляції Метрогілом?

У ЛОР-практиці метрогіл використовується для лікування патологій, викликаних бактеріоїдами (грамнегативними паличками-анаеробами):
 • при синуситі хронічної течії;
 • хронічний отит середнього вуха;
 • інфекції порожнини рота;
 • абсцес порожнини рота, глотки та легень;
 • некротична пневмонія.
Інгаляції з Метрогілом ефективні при концентрації бактерій в осередку ураження ротової порожнини, на піднебінних мигдаликах, в гортані, трахеї, бронхах, при ураженні носових синусів (придаткових пазух носа).

3. Побічні дії інгаляцій Метрогілом

Найчастіше зустрічаються такі негативні наслідки інгаляційного лікування Метрогілом, як реакції з боку травного тракту:
 • нудота,
 • блювота,
 • стоматит,
 • запалення мови,
 • пронос,
 • кишковий біль,
 • порушення апетиту.
Але їх можна уникнути завдяки застосуванню небулайзера. Він дозволяє вводити препарат у меншій кількості, мінімізуючи ризик виникнення побічних ефектів.

4. Застосування Метрогілу з іншими медикаментами

Щоб уникнути побічних ефектів і можливих ускладнень, потрібно знати, якдо впливає метронідазол на прийом інших препаратів.
 • Згідно з інструкцією, лікарська взаємодія виглядає таким чином: метронідазол викликає непереносимість етилового спирту, тому не можна вживати алкоголь у процесі лікування;
 • внутрішньовенний розчин заборонено поєднувати з іншими препаратами. Він конфліктує із циметидином, барбітуратами, антикоагулянтами. Вони містять ферменти, що стимулюють мікросомальне окиснення в печінці, що прискорює обмін речовин та виведення з організму метронідазолу.
Одночасне лікування Метрогілом та препаратами із вмістом циметидину зменшує швидкість метаболізму метронідазолу в печінці, що збільшує кількість плазми крові та може призвести до внутрішніх кровотеч.

5. Як провести інгаляцію Метрогілом дітям?

В інструкції із застосування інгаляційного способу застосування препарату Метрогіл не вказано, тому самостійне лікування, особливо дітей, не рекомендується. Дозу ліків для інгаляції індивідуально призначає педіатр або терапевт, тому перед початком використання небулайзера з Метрогілом обов'язкова консультація фахівця. Метрогіл застосовується виключно у розведеному вигляді. Концентрацію розчину також визначає лікар. До і після процедури частини небулайзера, які контактують з лікарським засобом і ротом дитини, потрібно ретельно вимити, щоб уникнути утворення бактеріями. Розвести розчин у правильних пропорціях (1:2) та дозі, призначеній лікарем. Залити препарат у спеціальну ємність та підключити його до мережі. Вдягти дитині маску та почати інгаляцію. Щоб речовини препарату потрапили у всі відділи дихальної системи, малюкові необхідно зробити глибокий вдих ротом, затримати на пару секунд дихання та вдихнути через ніс. Якщо ефективність лікування близька до нуля або прояви хвороби посилилися, з'явилися ознаки отиту та інші побічні ефекти, інгаляції слід припинити та звернутися до лікаря.

6. Особливості застосування Метрогілу для інгаляцій

Головна перевага інгаляцій у тому, що вони підходять і дітям, і дорослим. Під час захворювань дихальних шляхів сильно ушкоджується слизова оболонка. Ніщо не впливає на неї так ефективно, як пара, насичена лікарським препаратом. Розчин для інгаляцій розпорошується на дрібні частинки, завдяки чому швидше проникають у клітини слизової оболонки і покривають велику площу поверхні дихальних шляхів. Діюча речовина Метрогілу дуже швидко проникає в кров, тому помітити ефект можна ще до кінця процедури.

7. Дозування

Дітям від народження і до 2 років достатньо 1 мл речовини, 2-12 років - у 3 мл. Підліткам та дорослим – 5 мл розчину. Інгаляцію можна робити не більше 3 разів на добу. Тривалість сеансу інгаляції до 10 хвилин. Курс лікування – 5 днів.

8. Аналоги Метрогілу

За відсутності у продажу Метрогілу можна купити його замінники - лікарські засоби, що мають аналогічні властивості:
 • «Метронідазол розчин»;
 • «Ефлоран»;
 • «Метрозол»;
 • «Метрид»;
 • «Інтезол-Мі».
Всі вони випускаються і у вигляді розчину, тому підходять для інгаляцій за допомогою небулайзера. Також у продажу можуть бути кошти з комбінованим складом, які мають посилений антимікробний ефект.

9. Умови та термін зберігання

На ефективність Метрогілу, як будь-якого препарату, впливає не лише дотримання правил застосування, а й спосіб зберігання ліків. Термін дії зазвичай вказується в інструкції та на упаковці кожного засобу. У разі розчину Метрогілу – 3 роки. Навіть якщо після цього терміну не змінилися його запах та консистенція, застосовувати його більше не можна. Зберігати препарат слід у темному місці при температурі 30 С, не допускаючи потрапляння на нього променів сонця. Розчин розлучається перед кожною процедурою. Якщо малюк не витримав повний час інгаляції, його залишки виливають. Зберігати його неможливо, повторне використання категорично заборонено.