Голодування активно використовують як лікування та профілактики багатьох захворювань травного тракту, у тому числі гастриту. Його лікувальний ефект полягає в активації захисних механізмів та резервів поживних речовин. Лікувальне голодування - це розвантажувальна терапія з повною відмовою від їжі на деякий час і наступним введенням до раціону деяких продуктів.

Залежно від різноманітності раціону виділяють такі види голодування при гастриті :

  • Повний голод. У цьому випадку можна пити лише воду.
  • Сухе голодування. Має на увазі заборону не тільки на їжу, а й будь-які рідини.
  • Комбінований варіант. За такого способу чергують повний і сухий голод.
  • Фракційний. Лікування проводять у вигляді розвантажувальних днів.
Як правильно голодувати при гастриті

Найбільш популярний спосіб з перерахованих вище - це повний і фракційний голод. Відмову від води використовують лише при виражених набряках чи захворюваннях нирок.

Як розпочати голодування при гастриті

Запалення шлунка проявляється гострим болем у животі та тяжкістю, що виникає при прийомі їжі, а також печією, нудотою та блюванням. Швидко зняти симптоми гастриту, та полегшити стан допомагає повне голодування протягом двох днів. Це знижує секрецію травних соків та ферментів і дає час для загоєння слизової оболонки органу.

Таке лікування застосовують у медицині. Це науково доведений спосіб терапії гострого гастриту та панкреатиту. При зневодненні внаслідок багаторазового блювання або проносу дозволяється пити звичайну чисту воду, а за неможливості розчин вводять внутрішньовенно.

У міру стихання гостроти процесу харчовий раціон поступово розширюють. Перше введення продуктів починають зі слизових супів та каш. Вони мають бути зварені на воді без додавання приправ та спецій. За дотримання цих рекомендацій запалення шлунка проходить через 5-7 днів.

Існує багато суперечок щодо лікування голодом . Деякі вчені стверджують, що без їжі шлунковий сік пошкоджуватиме слизову оболонку шлунка та погіршуватиме перебіг гастриту. Ця теорія не знайшла підтверджень. Адже травні ферменти виділяються рефлекторно у відповідь надходження їжі, а, якщо її немає, те й синтез шлункового соку значно знижений.

Іншою альтернативою повного голодування є часте дробове харчування. Такий спосіб використовують при хронічному перебігу гастриту та інших захворювань. При цьому варіанті досягається найбільш оптимальне травлення без значних навантажень на шлунок та підшлункову залозу.

Варто зазначити, що при гострому гастриті такий спосіб не підійде, оскільки надходження їжі буде викликати біль та дискомфорт у шлунку. Дробне харчування маленькими порціями можна використовувати виснаженим та ослабленим людям, яким необхідне надходження поживних речовин.

Утримуватися від їди потрібно невеликими циклами по 3-5 днів. Більше тривалі перерви небезпечні виснаженням. При загостренні гастриту рекомендується застосувати лікувальне голодування, потім поступово розширювати раціон, як було описано раніше. Для якнайшвидшого одужання рекомендується підтримувати здоровий спосіб життя – виключити шкідливі звички, а також регулярно прогулюватися на свіжому повітрі.

Гострі форми гастриту трапляються раптово, з'являється тяжкість і біль у ділянці шлунка, слабкість, нудота, блювання та пронос. Класичний підхід до лікування - повна відмова від їжі перші 1-2 дні, тобто голод. Такий захід дозволяє швидко заспокоїти симптоми хвороби та перейти до ефективного лікування у разі мікробної природи гастриту. Хворому дозволяється лужне питво або вода невеликими порціями, але краще сухе утримання. При великій втраті рідини з блювотою або проносом хворому вводять сольові розчини внутрішньовенно. На 3-5 дні можна їсти слизові супи, киселі, напіврідкі каші малими порціями. До кінця тижня мікробні форми гастриту повністю проходять.

Лікування хронічного гастриту голодуванням заперечується багатьма фахівцями, хоча описано масу позитивних результатів. Деякі відомі вчені вважають, що голодування при гастриті можливо, просто у зв'язку з різноманіттям форм захворювання є нюанси, які треба враховувати. Наприклад, щодо кислотності шлункового соку. Відомо, що шлунковий сік здатний роз'їдати слизову оболонку стінок шлунка, що є аргументом проти голодування. З іншого боку, сік виділяється рефлекторно, у відповідь надходження їжі, а при утриманні їжі немає.

В офіційному лікуванні використовується середній варіант - дрібне харчування малими порціями легкої їжі. На думку фахівців, його можна спокійно замінити голодуванням на воді! А при зниженій чи нормальній кислотності можна практикувати сухе голодування. Однак обмовимося, що це не підходить для виснажених хворих, які різко обмежені життєві ресурси організму. Крім того, голодування не можна використовувати при лікуванні антибіотиками у разі мікробних форм гастриту.

Рекомендується утримуватися від їжі по 3-5 днів циклами, трохи більше трьох циклів поспіль. Почати голодування 3 дні після чергового загострення, після нього використовувати харчування, як описано вище. При хорошій переносимості пройти три цикли по 3 дні голодування та легкого харчування між ними протягом 5 днів: (3-5)-(3-5)-(3-5). Протягом усього періоду необхідно щодня приймати душ і періодично очищати кишківник, ці заходи допоможуть швидше виводити токсичні речовини. Поліпшенню самопочуття сприяють прогулянки на свіжому повітрі та дихальні вправи.

Вихід після лікувального голодування при гастриті

Важливо після одужання повернутися до повноцінного харчування поступово та акуратно. Можна вживати тільки продукти, що щадять, щоб не спровокувати чергове загострення.

При гастриті дієта повинна включати:

  • варені або тушковані овочі,
  • каші на воді,
  • нежирні сорти м'яса чи риби,
  • яблука у запеченому вигляді, сухе печиво.
лікувальне голодування

Не можна починати харчування зі свіжих фруктів та ягід, оскільки органічні кислоти дратівливо діють на слизову оболонку шлунка. Варто відмовитися від смаженої та жирної їжі. Необхідно виключити газування, солодощі та каву.

Рекомендується підтримувати водний баланс організму. На день потрібно пити приблизно 2-2,5 літри рідини. Харчування має бути дробовим та невеликими порціями. Близько 5-6 разів на добу.

При такому плавному переході з лікувального голодування ви не погіршите свій стан, а навпаки усунете запалення у шлунку та відновите слизову оболонку. Потім можна поступово розширювати свій раціон, додаючи туди свіжі овочі, фрукти та інші звичні для вас продукти.

Хочеться наголосити на необхідності правильного харчування після голодування. У разі гастриту не можна використовувати відновлювальне харчування на соках, овочах та фруктах, потрібно починати з круп'яних відварів, слизових супів, напіврідких каш на воді (за винятком манної та вівсяної каші). Можна пити лужну мінеральну воду без газу, трохи підігрітому вигляді. Води випивати 2-2,5 л на день, невеликими порціями, не холодну та не пізніше 21 години. Харчування подрібнене, 5-6 разів на день, маленькими порціями, починаючи з 4-5 дня - чотириразове.

Як лікувати гастрит в домашніх умовах ? Дізнайтесь - https://nibu.com.ua/blog/ukrnebulayzer/yak-likuvati-gastrit-doma/

Після закінчення відновного живлення можна повернутися до звичайного раціону. Овочі та фрукти починають включати в меню у вареному, тушкованому та протертому вигляді, через кілька днів переходять до вживання у сирому вигляді. М'ясо, рибу можна їсти у відвареному вигляді, використовувати нежирні сорти. Смажена, жирна, гостра та важка їжа протипоказана. Перед їжею корисно випити склянку чистої води кімнатної температури.

Голодування при гастриті питання та відповіді

У мене хронічний гастрит з підвищеною кислотністю і якщо про гострий гастрит я повністю згодна, то про хроніку, не погоджуся, мені якщо не дуже погано стає, так як тиск низький і ІМТ багато нижче норми,а це треба враховувати, їм часто і по трохи, ось це так, а якщо вже сталося переїсти, то приймаю мікрозим

Олено Василівно, ви маєте рацію, голодування не для кожного, тим більше з офіційного списку протипоказань хронічний гастрит ніхто не виключав. Йдеться про можливе використання методу при загостренні захворювання.

Спасибі за інформацію. Голодував для лікування хронічного гастриту, але на виході за загальноприйнятими рекомендаціями знову його загострив. Дуже важлива інформація про обмеження або заборону сирих соків, фруктів та овочів. Хронічний гастрит хитрий, загострюється саме під час виходу з голодування. Тут потрібна і дієта і система коротких голодувань. і тривале утримання від вживання вареної.

Романе, дякую за коментар! Але дозвольте Вам заперечити про правила виходу з голодування - потрібно виходити тільки на вареній їжі, причому напіврідкої і легкої. Тим більше – при хворобах травної системи.

Вихід на сирих соках використовують здорові люди при різних системах схуднення і при переході на сироїдіння.

Навесні був гострий гастрит, мені допомогла вилікуватися дієта, і пиття води, блювоту викликати мені не вдалося, але пройшов тиждень і болю як і не було. Схоже я щось зробив не так і в липні у мене знову почався біль у животі, і досі йде 3-й день, почав голодувати стали пропадати сили, я ледве дійшов до магазину за молоком, взагалі завтра в лікарню піду (хоча це потрібно було робити відразу)

Микито, дякую за коментар! Сподіваюся, що сьогодні Ваше здоров'я відновилося. Ваш приклад ще раз доводить, що дієта – головна умова лікування гастриту. Хочу уточнити, що дієта, що щадить, а не голодування! Якщо організм ослабне, то сам не впорається і лікування йтиме мляво. Особливо у разі бактеріального гастриту. Найкраще рішення — одразу звернутися до лікаря.

Мені 24, вже 12 років страждаю зі шлунком підвищена кислотність, виразка, гастродуоденіт, повний набір. Без таблеток не обходжуся відповідно, загострення щотижня. Лікарі радять те саме, читають лекції про правильне харчування, говорять від підвищеної кислотності нікуди не дінешся, це особливість організму. Щоразу при болях починається депресія та розпач, останнім часом навіть Омез перестав допомагати, що вже говорити про дієту та дробове харчування!

Якось під час чергового загострення я весь день сиділа на роботі, нічого не їла взагалі та пила лише воду. Надвечір дискомфорт зник. Сам по собі! Такого ніколи не було і не могло бути. А потім при наступних випадках я замість того, щоб сідати на дієту і їсти кожних 3-4 години і мучитися від болю взагалі перестаю їсти, хоча б годин на 7-8, п'ю воду і біль чудовим чином проходить. Якщо не втриматися і з'їсти бодай банан усе нанівець. Загалом уже 3 місяці обходжуся без омеза, а загострення ясна річ нікуди не подінуться, зате від таблеток можу не залежати. А то завжди з жахом думала, як же люди бідні жили з виразкою, коли не було омеза. Життя біль

Ілоно, доброго дня! Ну от ви відчували свою індивідуальність у тому, що стереотипний підхід лікування не всім підходить. Я рада за Вас, адже й далі Ви знайдете багато, «методом тику», як колись я починала у Вашому віці. Мені через місяць 60..- з виразкою, яка без кінця рецидивує, «подружилася» і давно не знаю її загострень. Звичайно, від провокуючих продуктів утримуюсь і ЗАВЖДИ перед їжею випиваю склянку чистої нехолодної води. Газування у будь-якому вигляді треба забути. Якщо з'являються симптоми – проводжу профілактичне лікування. Бажаю чудового здоров'я якнайшвидше!

Мені 24, гастрит із підвищеною кислотністю 4 роки. Ніколи не голодував цілий день, але якщо довго не їм - починає хворіти на шлунок.

Дякую, Людмило! Минуло вже півроку з мого відкриття, і недуга взагалі відійшла, спочатку загострення були зрідка а тепер уже й немає. Харчуюсь тепер усім підряд, єдину небезпеку становить часник у яких би кількостях і де б він не містився, а все інше переноситься. Можливо, саме омез провокував постійні рецидиви.

Ілоно, доброго дня! Але Омез не може провокувати гастрит, він лише знижує вироблення соляної кислоти за підвищеної кислотності шлункового соку. Гастрит – здебільшого результат способу життя. Якщо його вилікувати — не гарантія, що більше не занедужаєте.

Гастрит і виразки, як давно вже відомо, у 80% випадків симптом Хілакобактер пілорі, він стимулює вироблення кислоти тому що їй харчується, омез гальмує це, але взагалі будь-які подібні ліки викликають зазвичай протидію організму (або посилюють активність бактерії) і в результаті перестають допомагати лише погіршують проблему. Хілакобактер живе в більшості людей і активізація і розмноження його залежить від загального імунітету (деякі можуть все життя з ним жити і є все підряд і нічим не хворіти). А голодування як таке загострює всі відновлювальні системи організму і в кінцевому результаті так само сприяє підвищенню імунітету, хоча спочатку слабкість і таке інше. І приклад Ілони дуже показовий, навіть надихає.

будь ласка підкажіть як ви вилікували гастрит

Всім привіт. Мені 23 роки, з дитинства багато разів лежав у лікарнях із проблемами пов'язаними з животом. Рік тому поставили діагноз-гастрит із підвищеною кислотністю.

Останнім часом відчував дискомфорт у голові, відчував себе не так як раніше, сильні запаморочення, втрата пам'яті аж до того, що забував все своє минуле життя, загалом почував себе жахливо. Раніше переніс менінгіт.

Начитавшись дуже багато інформації про паразитів, харчування, голодування, випробувавши багато всього, вирішив поголодати. Тиждень їв каші та фрукти, а на 8 день увійшов у голодування. (воду пив).

Що хочу сказати: -Минули добу, я почуваюся відмінно, розум освітлів, працездатність голови підвищилася, стало все як раніше в старі добрі часи. Спочатку відчував занепад сил, але надвечір все змінилося, разом з адекватним розумом прийшла й енергія. Тривоги в шлунки нема, все добре. Що далі відпишу. Всім добра.

Дмитре, доброго дня! Успіхів Вам у пошуках здоров'я! Нагадаю, що перше голодування не варто робити тривалим і найголовніше — правильний вихід із голодування. А якщо Ви залишите каші та фрукти у своєму раціоні назавжди (поряд з улюбленою їжею), то надайте величезну підтримку своєму здоров'ю.

Всім доброго доби! А в мене вже рік пройшов без омезу, за своїми спостереженнями можу сказати, що основне при загостренні — запит останній прийом їжі, який спровокував біль, великою кількістю води, а наступного разу є щось інше, з відсутністю агресивного інгредієнта. Для себе поступово складаю список «провокаторів», окрім часнику, цибулі до них приєднався чомусь болгарський перець. Мала частка його навіть у перших стравах згубна.

Ілоно, доброго дня! Нічого дивного, практично всі пацієнти з підвищеною кислотністю виключають з раціону перець болгарський, баклажани, (часник, цибуля можна у вигляді спеції), словом ті продукти, які є сокогонними (підвищують кислотність шлункового та панкреотичного соку).

Вітаю. Лікувалася нещодавно від ерозивного гастриту. Приймала антибіотики проти гелікобактеру пілорі. На повторний ФГДС не пішла. зараз важу 37 кг. Почала голодування. Ось нещодавно тільки дізналася, що вагітна. Що мені робити далі? Залишити голодування? Самопочуття середнє. Шлунок болить і нудить. Ще на мою токсикоз. Допоможіть будь ласка

Аміна, доброго дня! За вагітності голодувати заборонено! Небезпечно для дитини та для вас!

Голодування можна проводити під час вагітності на перших трьох місяців, ходив я лікарнями, був хронічно хворий, скажу так, дуже важливо правильно проводити голодування, я раджу Уринове 18-19 днів, повний курс, хронічний гастрит, панкреатмт, гепатит, проблеми з жовчним , суглобами, судинами, все це вас залишить раз і назавжди, але обов'язково познайомтеся як правильно проводити лікувальне голодування, і як з нього виходити, якщо ви хронічно хворі, і втомилися, моя вам порада не сумнівайтеся, не слухайте нікого, приступайте сьогодні, не варто відкладати на завтра, завтра не настане ніколи, кожен день ви прокидаєтеся і настає сьогодні, думайте під час голоду коли вам важко, що кожна хвилина йде вам на користь і ви живе недаремно, шукайте літератури лікувальне

голодування все докладно описано

Данило, адже ви не були вагітні, чому радите???

Допоможіть, втомилася лікувати хронічний гастрит, печія замучила

Наталю, доброго дня! Ви не написали, як і чим лікували гастрит, і головне який він. сучасні схеми лікування дозволяють швидко зняти загострення хронічного гастриту, а комплексний підхід дозволяє досягти стійкої ремісії. Якщо це гіперацидний гастрит – основне лікування: амоксицилін 0,5х3 рази – 5-7 днів, мезим 3 рази, фамотидин або аналоги 2 рази – 10-14 днів. При печії будь-який антацид (алмагель, гастал, ренні, рутацид і т.д.). Важливо застосовувати все разом, плюс дієта, що щадить. Помилка багатьох - часткове лікування, яке лише послаблює перебіг гастриту, переводить у хронічну форму.